BİZİ SOSYAL MEDYA'DA TAKİP EDİN
BİZE ULAŞIN 05306672419

ÇEK EĞİTİME YENİ AÇILARDAN IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

ÇEK EĞİTİME YENİ AÇILARDAN IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

       Sıra geldi üniversiteye ;

       Bursa'nın aydınlığa açılan penceresi Çağdaş Eğitim Kooperatifi,  "Anaokulundan Üniversiteye..." hedefiyle çıktığı yolda, kuruluşunun 22. yılında liselerini - 3 Mart Anadolu ve 3 Mart Halil Güleç Fen- görkemli bir törenle hizmete açtı.

       3 Mart Eğitim Yerleşkesi'nde düzenlenen açılış törenine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Bursa Büyükşehir Başkanvekili Şükrü Köse, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, eski Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker, ÇEK eski başkanları Fevzi Topçuoğlu, Korhan Durusoy, Nejat Vardar, Mümin Ceyhan, Prof. Dr. Ulviye Özer, Ali Arabacı, iş dünyasından Hüseyin Özdilek, Tacettin Yazıcı, Ersin Yazıcı, Ali İhsan Yeşilova, Çetin Öztunalı, Burhan Vatan, Şerif Arı, Haluk Beceren, ÇEK Yönetim Kurulu üyeleri ile davetliler katıldı.

       ÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, açılış töreninde yaptığı konuşmada,  kuruluştan günümüze 22 yıllık süreçte yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi, kurumun bugünlere gelmesinde emeği geçen kurucular, eski başkanlar, yönetin, denetim ve kurullarda görev alanlara, çalışanlara, desteklerini esirgemeyen kişi, kurum, kuruluşlara ve Bursalılara teşekkür etti.

       ÇEK'İN ÜSTLENDİĞİ GÖREV

       1796 üyesi ile "aklın ve bilimin" rehberliğinde aydınlığa doğru 22 yıldır yürüyüşünü kararlı bir şekilde sürdüren Çağdaş Eğitim Kooperatifi'nin sorumluluğu ve üstlendiği görevin çok önemli olduğunun altını çizen Küçükkayalar, şöyle devam etti:

       "Birlikte yaptığımız okullar, yurtlar ve buralardan yetişen çocuklarımız, yarınlarımızın umududur. Çocuklarımıza ve ülkemize karşı sorumluluklarımız hiçbir zaman bitmez. Çünkü, 'Çağdaş olmak; hem düşünsel hem de yaşamsal anlamda bugün dünden daha ileri olmaktır.'

         Bilimsel, laik ve demokratik bir eğitim için, Cumhuriyet'in kazanımları için, çağdaş ve aydınlık bir ülke için, çocuklarımızın geleceği için bizlere çok daha fazla görevler düşmektedir.

         Yapmamız gereken, 'dayanışma, mücadele, özgürlük, demokrasi, hukuk, eğitim, sevgi ve umut' gibi değerli kavramların altını doldurup hep birlikte yaşama geçirmektir.

         Küçükkayalar, ÇEK kurucularının 22 yıl önce eğitim sisteminde gördükleri sorunların, bugün de güncelliğini koruduğunu, o günden günümüze çeyrek asra yaklaşan süreçte neredeyse her yıl sistemin kendisinde ve içeriğinde değişiklikler yapıldığına değindi. Küçükkayalar, popülizm ve siyasi amaç güden, bilimsellikten uzak kararlarla değişiklikler yapılmasını da eleştirdi.

        Her kurumunu imece kültürü ve dayanışma ruhunun en güzel örneklerini vererek yaşama geçiren Çağdaş Eğitim Kooperatifi'nin, şimdi sırada eğitim sürecinin son ayağı olan üniversitenin olduğunu kaydeden Küçükkayalar, sözlerini şöyle tamamladı:

        "Eğitimin şekillenmesi ve kalitesinin artması sadece devletin gücüyle değil, yurtseverler ve yardımseverlerin katkıları ile mümkündür. Lisemizin yapımına katkı sunan Sayın Halil Güleç ile tüm kişi ve kuruluşlara huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum.

        ÇEK paydaşları olarak, haklarımızı ve topluma karşı sorumluluğumuzu hiç unutmadık, unutmayacağız. Çağdaş Eğitim Kooperatifi dünya var oldukça, varlığını ve yürüyüşünü bu yüksek idealle, durmadan, yorulmadan hep sürdürecektir."

        HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM

        İşadamı Halil Güleç, yıllar önce kurduğu hayalinin gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşadığını, bunun gerçekleşmesini sağlayan ÇEK eski Başkanı Ali Arabacı ile ÇEK Başkanı Buğra Küçükkayalar'a teşekkür etti.

        Acımasız rekabet koşullarının egemen olduğu dünyada, Türkiye'nin küresel aktörlerle küresel aktörlerle rekabet edebilmesi için Ar-Ge ve inevasyona önem vermesi gerektiğine dikkati çeken Güleç, "Bu da 'akla ve bilime dayalı laik, demokratik, insan haklarına saygılı, çağdaş, Atatürk devrimleri' ile ülke ve ulus çıkarlarını esas alıcı bir gençliğin yetiştirilmesi ile mümkün" diye konuştu.

       Güleç, okyanusta bir damla da olsa ÇEK 3 Mart Halil Güleç Fen Lisesi'nin bu bağlamda ülke eğitimine katkı sağlayacağına olan inancının tam olduğunu belirterek, "Okulda objektifliği ilke edinmiş, bilimin rehberliğinde aydınlık geleceğimizi inşa edecek, çağdaş beyinlerin yetişmesine katkı koymanın onurunu yaşayacağız" dedi.

       Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Çağdaş Eğitim Kooperatifi'ne gönülden destek olduğunu, üniversite açma hedef ve hayalinin de fazla sürmeyeceğini bildirdi.

       Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse de, eğitim alanına ve kurumlarına millet olarak sahip çıkılmasını istedi, destek verenlere de teşekkür etti.

       CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık ise, Çağdaş Eğitim Kooperatifi'ni her gittiği yerde örnek proje olarak anlattığını ifade ederek, bu yapılara bir tuğla koyan herkese minnet borçlu olduğunu söyledi.

       Konuşmaların ardından liselerin açılışı yapıldı.

       Açılış töreninin ardından Şef Masis Aram Gözbek'in yönetimindeki  Boğaziçi Gençlik Korosu'nun verdiği konser, izleyicileri büyüledi.

 

 

 

PAYLAŞ